top of page

Annelerin Sabrını Arttırmanın 5 Etkili Yolu


Etkili ebeveyn olmanın en önemli anahtarlarından biri “Sabır” dır. York Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, başarılı ebeveyn olmanın yolunun sabırlı olmaktan geçtiğini gösteriyor.

Peki bu ne kadar mümkün?

Çocuklarımız hareketleri ile adeta sabrımızın sınırlarını ölçmek için bizi test eder durumdalar. Bitmek bilmeyen enerjileri ile bize sabrımızı tüketebiliyorlar. Böyle durumlarda sonradan pişman olduğumuz tepkiler verebiliyor ve sesimizi yükseltebiliyoruz.

Kolay değil belki ama bunu kontrol etmek elimizde... Sabrınızı arttırmanın 5 yolu....

  1. Derin nefes alın: 10'a kadar sayarak derin derin nefes alın. Bu sizin sakinleşmenizi sağlayacaktır. Mümkünse bulunduğunuz ortamdan uzaklaşın.

  2. Tepki vermeden önce düşünün: Ani tepkiler vererek duygularınızın esiri olmayın. Vereceğiniz tepkinin faydası ne olacak? Bu soruyu mutlaka kendinize sorun.

  3. Sakince kararlılığınızı gösterin: inat edecekler, kesintisiz bir şekilde ağlayarak isteklerini yaptırmak isteyecekler, işte bu noktada sizin kararlı olmanız çok önemli. Unutmayın ki çocuklarınızın sakinleşmesi içinde zamana ihtiyaçları var. Siz ters tepki verdikçe onların inatları da daha uzun sürecek.

  4. Tutarlı olun: göstermiş olduğunuz olumlu davranışı sürekli gösterin. Tekrarlanan aynı olaylara farklı tepkiler vermek çocuğunuzunda kafasının karışmasına neden olacaktır.

  5. Kendinizi ihmal etmeyin: Mutlaka ama mutlaka kendinize zaman ayırın. Çünkü her şeye rağmen sizinde özel bir hayatınız var. Bunun için fırsatlar yaratın ve kendinizi şımartmayın. Unutmayın ki siz mutlu olduğunuz sürece mutlu bir çocuk yetiştirebilirsiniz.

Unutmayın ki sizde bu yollardan geçtiniz ve onlar için her şey yeni.

Sevgilerle.

Son Eklenenler
bottom of page